Council Alumnus of the Year Award - Scouting Alumni & Friends

Council Alumnus of the Year Award

Honoring outstanding alumni at the council level​.

Mighty oaks from little acorns grow…​

The Council Alumnus of the Year Award features an acorn, a reminder that Scouts and Scouters plant trees under which they may never sit.

It is in that vein that the award was created as it recognizes those that promote and share the gift of Scouting through their careers, avocations, and their influence.

The Council Alumnus of the Year Award is different than other awards in Scouting as it does not simply recognize the individual for being a distinguished person or honor those giving time and energy to the BSA as a volunteer leader; Scouting already has awards that do that. It is more of a combination between the two. Primary consideration is given to those that remind Scouting alumni to maintain a lifetime relationship with Scouting, which enables Scouting to remain healthy for future generations. In addition, potential recipients of the award may be nominated based on the three following categories:
  • Career and/or avocation, such as achieving high honor or distinction in their chosen profession.
  • Community service, including contributions to Scouting or other community efforts or organizations.
  • Scouting promotion, contributing significantly to the promotion and/or advancement of the BSA alumni program and activities at a council level over a sustained period of time through word and/or deed.

We are trying to recognize folks who are not only distinguished but are also continuing to give back to Scouting or share Scouting’s message with others.
– Rick Bragga, Senior Vice-Chair of the Scouting Alumni Association

How to get the award

  • Nominees must be a BSA alumnus – which means he or she has been positively and personally impacted by the BSA in some way.
  • Local councils may set additional process and procedures for selection.
  • A maximum of one recipient may be awarded per council per year.
  • Approved applications are forwarded to the to the Scouting Alumni & Friends Committee for consideration. Those approved will be added to the list of Council Alumni Award Recipients.

Form

Supply item description and uniform placement

Knot, worn on any field uniform above the left pocket; lapel pin for civilian wear; knot device, separated from lapel pin and placed on top of alumni square knot.

Supply/Bin item no.

Certificate No. 621404 (available for download);
Knot, No. 611866; lapel pin, No. 621089;
Medal, No 621294 (available at www.bsaalumnistore.com/SAFRecognitions-Awards/)

More information

Council Alumnus of the Year Award Recipients

Listed alphabetically by council
*Multiple council alums of the year in a given year are due to council mergers

Abraham Lincoln (144)

Alabama-Florida (003)

Fred P. Barkett – 2019
Charles G. Ciccarelli – 2018

Alameda (022)

Alamo Area (583)

John W. “JT” Thomas – 2018

Allegheny Highlands (382)

Aloha (104)

Robert C. Leopoldino – 2019
Helen S. Shirota-Benevides – 2018
Barry K. Taniguchi – 2017
Robert Fujimoto – 2016

Andrew Jackson (303)

Anthony Wayne Area (157)

Bryan Lineberry – 2018

Arbuckle Area (468)

Atlanta Area (092)

Baden-Powell (368)

Baltimore Area (220)

Bay Area (574)

Bay-Lakes (635)

Allan Kieckhafer – 2018

Black Hills Area (695)

Black Swamp Area (449)

Black Warrior (006)

Blackhawk Area (660)

Blue Grass (204)

Kennith D. Green – 2020
E. Michael Warman – 2018
Timothy C. Brown – 2017

Blue Mountain (604)

Blue Ridge (551)

L. Leon Patterson – 2019
R. Bruce White – 2018
A. King Dixon – 2017
Russell Hoke Smart – 2016

Blue Ridge Mountains (599)

James N. Mattis – 2019

Buckeye (436)

Buckskin (617)

Bucktail (509)

Buffalo Trace (156)

Buffalo Trail (567)

Caddo Area (584)

Calcasieu Area (209)

California Inland Empire (045)

Cape Cod and Islands (224)

Cape Fear (425)

Capitol Area (564)

Cascade Pacific (492)

Catalina (011)

Central Florida (083)

Floyd A. White – 2020
Sean C. Osmond – 2018
Barrie Biss – 2016

Central Georgia (096)

Central Minnesota (296)

Central North Carolina (416)

Jack S. Kepley – 2018
William C. Cannon – 2017

Chattahoochee (091)

Clifford E. Hillhouse – 2019
Ted N. Whealton – 2018
Ingeborg Wills – 2017
Donald P. Schultz – 2016
Frederic M. Sieg – 2015

Cherokee Area (469)

Cherokee Area (556)

Chester County (539)

Chickasaw (558)

Lewis C. Williamson – 2019
David A. Luechauer – 2018
Henry Turley – 2018
Thomas Tolbert Burkett – 2016

Chief Cornplanter (538)

Chief Seattle (609)

Chippewa Valley (637)

David Raihle – 2019

Choctaw Area (302)

Cimarron (474)

Fred G. Spellman – 2020
John Keith – 2018
B. Dale Huse – 2017

Circle Ten (571)

Coastal Carolina (550)

Kevin T. Kramer – 2019
Josh Nelson – 2018
David Allen Coffey – 2017
Hon. Randy L. Potts – 2016

Coastal Georgia (099)

James W. Holland – 2019

Colonial Virginia (595)

Columbia-Montour (504)

Connecticut Rivers (066)

Connecticut Yankee (072)

Conquistador (413)

Cornhusker (324)

Coronado Area (192)

Cradle of Liberty (525)

Crater Lake (491)

Crossroads of America (160)

Dan Beard (438)

Daniel Boone (414)

Kenneth Scott Page – 2019
Richard B. Hurley – 2018
Jack C. Cole – 2017

Daniel Webster (330)

De Soto Area (013)

Del-Mar-Va (081)

Denver Area (061)

Direct Service (800)

East Carolina (426)

B. Mayo Boddie – 2017

East Texas Area (585)

Erie Shores (460)

Evangeline Area (212)

Far East (803)

Daniel Jay O’Neill – 2018

Five Rivers (375)

Flint River (095)

French Creek (532)

Gamehaven (299)

Marlowe Bennett – 2020

Garden State (690)

Gateway Area (624)

Georgia-Carolina (093)

Glacier’s Edge (620)

Golden Empire (047)

Kay Albiani – 2016
Gil Albiani – 2015

Golden Spread (562)

Grand Canyon (010)

Gary A. Smith – 2017

Grand Columbia (614)

Bruce C. Heiser – 2018
Penny L. Sibley – 2016

Grand Teton (107)

Great Alaska (610)

Great Lakes FSC (272)

Earl Moorhouse – 2020
Jay S. Bottorff – 2017

Great Rivers (653)

Great Salt Lake (590)

Great Smoky Mountain (557)

U.S. Senator Lamar Alexander – 2016

Great Southwest (412)

Great Trail (433)

Greater Alabama (001)

Greater Los Angeles Area (033)

Greater New York Councils (640)

Andrew E. K. Yiannakos – 2019
Johannes Knoops – 2017

Greater Niagara Frontier (380)

Greater St. Louis Area (312)

John Goodwin – 2020
Paul T. Combs – 2018
Jeanne Sinquefield – 2017
Thomas F. George – 2016
Richard H. McClure – 2015

Greater Tampa Bay Area (089)

James L. Ferman – 2017

Greater Wyoming (638)

Greater Yosemite (059)

Green Mountain (592)

John Hitchcock – 2019
Paul Stanilonis – 2018

Greenwich (067)

Gulf Coast (773)

Gulf Stream (085)

Hawk Mountain (528)

Hawkeye Area (172)

Heart of America (307)

Heart of New England

Heart of Virginia (602)

Hoosier Trails (145)

Housatonic (069)

Hudson Valley (374)

Kevin Foley – 2019
Carl E. DuBois – 2018
David E. Petrovits – 2017
Robert T. Armistead – 2016

Illowa (133)

Indian Nations (488)

Indian Waters (553)

Inland Northwest (611)

Iroquois Trail (376)

Istrouma Area (211)

Jayhawk Area (197)

Jersey Shore (341)

Owen E. Heller – 2019

Juniata Valley (497)

Mark Salvatore – 2019
Mark A. Bonson – 2018

Katahdin Area (216)

Knox Trail (244)

Peter P. Casey – 2015

La Salle (165)

Lake Erie (440)

Las Vegas Area (328)

Last Frontier (480)

Laurel Highlands (527)

Leatherstocking (400)

Lincoln Heritage (205)

Richard A. Nolte – 2018

Long Beach Area (032)

Paul Muehlebach – 2019

Longhorn (662)

Longhouse (373)

Longs Peak (062)

Los Padres (053)

Louisiana Purchase (213)

Marin (035)

Mason-Dixon (221)

Maui County (102)

Mayflower (251)

Mecklenburg County (415)

Miami Valley (444)

Michigan Crossroads (780)

Mid-America (326)

Middle Tennessee (560)

Phillip M. Pfeffer – 2020
Ian M. Romaine – 2019
John M. Green – 2018
Buford L. Reed – 2017

Mid-Iowa (177)

James Wissler – 2017

Midnight Sun (696)

Minsi Trails (502)

Clifford Wayne Oberst – 2020
Nevin W. Cope – 2019
George F. Spieker – 2018
Robert Klinger Smith – 2017
Edward C. Cool – 2016
Claude E. Kohl – 2015
Elwood F. Laudenslager – 2014

Mississippi Valley (141)

Mobile Area (004)

Monmouth (347)

Bray B. Barnes – 2018
Kurt M. Kalafsky – 2016
Carl M. Marchetti – 2015

Montana (315)

Moraine Trails (500)

Mount Baker (606)

Mount Diablo Silverado (023)

Mountaineer Area (615)

Muskingum Valley (467)

Linda J. Udischas – 2019

Narragansett (546)

National Capital Area (082)

National Council (000)

NeTseO (580)

David M. Hamilton – 2017

Nevada Area (329)

Edwin A. Ricks – 2017

New Birth of Freedom (544)

North Florida (087)

Jeffrey Swindling – 2018

Northeast Georgia (101)

Northeast Illinois (129)

Northeast Iowa (178)

Northeastern Pennsylvania (501)

Northern Lights (429)

Northern New Jersey (333)

Northern Star (250)

Northwest Georgia (100)

Northwest Texas (587)

Harrison Gibson – 2017
James T. Hughes – 2015

Norwela (215)

Occoneechee (421)

Ohio River Valley (619)

Old Hickory (427)

Jason Johnson – 2019

Old North State (070)

Orange County (039)

Jeffrey Evan Bozanic – 2018

Oregon Trail (697)

Ore-Ida (106)

Overland Trails (322)

Ozark Trails (306)

Pacific Harbors (612)

Keith L. Clark – 2019
Michael Movius – 2018
Gary Douglas Stedman – 2017
Lesa LeDuc – 2016
Alan Gore Spaulding – 2015
Clarence Edward Zeiger – 2014

Pacific Skyline (031)

Palmetto (549)

Pathway to Adventure (456)

Steve M. Towne – 2019
Donald Harris – 2017
Michael Tangen – 2016
Brad L. Epstein – 2015
Michael S. LoPresti – 2015
Teri L. Ross – 2015
David N. Sheppard – 2015

Patriots’ Path (358)

Susan P. Carter – 2020
Bill Smith – 2018
Lawrence F. Rosello – 2017
Brian R. Haas – 2016
John E. Hein – 2015

Pee Dee Area (552)

Edward Suggs – 2019
Philip Bethune – 2018
Diane Bauer – 2017

Pennsylvania Dutch (524)

Piedmont (042)

Piedmont (420)

John Teeter – 2019

Pikes Peak (060)

Pine Burr Area (304)

Pine Tree (218)

Pony Express (311)

Potawatomi Area (651)

Kathlene Sisson – 2019
James P. Murray – 2018
Lucien Van Elsen – 2017

Prairielands (117)

President Gerald R. Ford FSC (781)

Puerto Rico (661)

Pushmataha Area (691)

Quapaw Area (018)

David Lloyd Briscoe – 2014

Quivira (198)

Rainbow (702)

Redwood Empire (041)

Richard C. Tallman – 2016

Rio Grande (775)

Rip Van Winkle (405)

Rocky Mountain (063)

Sagamore (162)

Sam Houston Area (576)

Samoset (627)

San Diego-Imperial (049)

San Francisco Bay Area (028)

Santa Fe Trail (194)

Seneca Waterways (397)

Sequoia (027)

Michael J. Feist – 2018
Richard M. Egan – 2017

Sequoyah (713)

Shenandoah Area (598)

Silicon Valley Monterey Bay (055)

Hal Hendrickson – 2019

Simon Kenton (441)

Sioux (733)

Snake River (111)

South Florida (084)

South Georgia (098)

South Plains (694)

South Texas (577)

Southeast Louisiana (214)

Southern Shores FSC (783)

Southern Sierra (030)

Southwest Florida (088)

Stonewall Jackson Area (763)

Suffolk County (404)

Susquehanna (533)

Suwannee River Area (664)

Tecumseh (439)

Angel Ashbeck – 2018
Daniel Kirkpatrick – 2017

Texas Southwest (741)

Texas Trails (561)

The Spirit of Adventure (227)

Thomas P. Keyhoe – 2019
Steven M. Burrill – 2019
Robert L. Wanamaker – 2018
John R. Halsey – 2017
Elmer C. Lupton – 2016
Marshall M. Sloane – 2014

Theodore Roosevelt (386)

Three Fires (127)

Herbert E. John – 2020
Cecil G. Piggott – 2019
John W. McKenzie – 2018
Jeffrey D. Zavoral – 2017

Three Harbors (636)

Leland M. Kammerer – 2016

Three Rivers (578)

Tidewater (596)

John Meade Scheib – 2020

Transatlantic (802)

Mike L. Walton – 2020
Keel L. Ross – 2019

Trapper Trails (589)

Ange Workman – 2019
Dennis W. Freeman – 2018
Neil A. Butterfield – 2017
Robert K. Petersen – 2016
Brent Christensen – 2015

Tukabatchee Area (005)

Tuscarora (424)

Twin Rivers (364)

Twin Valley (283)

Utah National Parks (591)

Ventura County (057)

Verdugo Hills (058)

Voyageurs Area (286)

W.D. Boyce (138)

Washington Crossing (777)

Water and Woods FSC (782)

West Tennessee Area (559)

Westark Area (016)

Westchester-Putnam (388)

Western Colorado (064)

Western Los Angeles County (051)

Bill W. Norris – 2020
Albert Donald Allen – 2018
Irv Goldring – 2017
Michael K. Lanning – 2016

Western Massachusetts (234)

Joshua David Hall – 2017
John Willemain – 2016
Cheryl D. Izyk – 2015
Jeffrey W. Glaze – 2014

Westmoreland-Fayette (512)

Winnebago (173)

Yocona Area (748)

Yucca (573)